top of page

Pažiūrėk į šią 1956 m. nuotrauką - kaip manai, kas įpakuota dėžėje, ant kurios puikuojasi užrašas IBM?

 

A. Pirmasis pasaulyje kompiuteris

B. 5 MB talpos kietasis diskas

C. Spausdintuvas

 

 

1973 m. sukurti pirmieji mobilūs telefonai svėrė daugiau nei 2 kg, šiandien jie telpa į delną ir atlieka kompiuterio, fotoaparato, GPS funkcijas. Pirmąja naršykle Mosaic 1993 m. naudojosi tik 12 žmonių. Šiandien vien tik socialinis tinklapis Facebook turi virš 900 mln. vartotojų! Žmogaus darbingas amžius trunka apie 40 metų. Ateities profesijos šiandien galbūt dar net neegzistuoja. Šiuolaikinis žmogus turi būti pasirengęs permainoms. Greitai kintančioje darbo rinkoje itin svarbios tampa vadinamosios „minkštosios“ kompetencijos. Minkštosios kompetencijos –tai žmogaus mąstymo ir elgesio būdas. Jos dažniausiai apima asmenybės bruožus, nuostatas, polinkius, bendravimo stilių, lyderiavimo polinkį ir stilių ir pan. Jau dabar kai kurios organizacijos renkasi kandidatus pagal minkštąsias kompetencijas ir išmoko būtinų žinių ar įgūdžių, t.y. kietųjų kompetencijų.

Dr. Tony Wagner nurodo 7 kertines, sėkmingai karjerai svarbias, savybes:

  • Kritinis mąstymas ir problemų sprendimas

  • Bendradarbiavimas ir įtakojanti lyderystė

  • Judumas ir gebėjimas prisitaikyti prie pokyčių

  • Verslumas

  • Efektyvi žodinė ir rašytinė komunikacija

  • Informacijos paieška ir analizė

  • Žingeidumas ir kūrybiškumas   

(http://www.tonywagner.com/7-survival-skills  )

Kritinis mąstymas ir

problemų sprendimas

Bendradarbiavimas ir

įtakojanti lyderystė

Kad galėtume kritiškai mąstyti, reikia sukaupti tam tikrą įvairių žinių bagažą, kad turėtume su kuo palyginti gaunamą informaciją. Aišku visų pasaulio žinių mes neįgysime, tačiau kuo įvairesnį ir platesnį bagažą turėsime, tuo dažniau jį galėsime panaudoti vertindami informaciją. Verta pastebėti, kad žinios gali būti kaupiamos nebūtinai iš patikimų šaltinių, nes net gi klaidinga informacija padeda kritiškai pažvelgti į kai kurios dalykus. Čia tinka filosofo F. Bacon frazė:

„nes žinojimas yra galia“.

(Šaltinis: http://katalizatorius.blogspot.com/2009/02/kritiskas-mastymas.html )

Bendradarbiaujame kiekvieną dieną - su draugais kartu organizuodami gimtadienio vakarėlį, atlikdami mokslo užduotis ar su šeimos nariais - kasdienėje veikloje. Kuo geresni mūsų bendravimo ir bendradarbiavimo gebėjimai, tuo efektyviau galime spręsti iškilusias problemas, nes kai dirbame grupėje:

  • darbus paskirstome tarp grupės narių (pagal turimą patirtį, gebėjimus bei pomėgius- taigi, kiekvienas gali imtis srities, kurioje jis jaučiasi geriausiai);

  • pasitelkiama kelių žmonių turimos žinios bei patirtis;

  • visų grupės narių idėjos ir bendras darbas didina sprendimo kūrybiškumą, kokybę bei atlikimo spartą.

Ugdymo Sodo interneto svetainėje rasi keletą smagių internetinių užduočių (valtys, liftas etc.), kurios padės įvertinti Tavo gebėjimą bendradarbiauti: https://duomenys.ugdome.lt/?/mp/psb 

Judumas ir gebėjimas prisitaikyti prie pokyčių

Verslumas                        

Šiandieniniame greitai besikeičiančiame pasaulyje gebėjimas prisitaikyti prie permainų yra itin svarbus sėkmingai karjeros raidai. Permainos reiškia naujus iššūkius, tačiau tuo pat metu jos siūlo naujas galimybes. Yra sakoma, kad stebuklai prasideda ten, kur baigiasi mūsų „komforto zona“, todėl išdrįsk išbandyti save naujose veiklose, būk atviras naujovėms, ieškok naujų sprendimų. Save išbandyti naujose veiklose gali savanoriaudamas (-a) ar atlikdamas (-a) savanorišką praktiką.

 

2013 m. „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, net 58 proc. Lietuvos gyventojų norėjo dirbti sau. Tai aukščiausias rezultatas Europos Sąjungoje.

Apklausos metu respondentų Lietuvoje paklausus, kodėl jie norėtų susikurti darbo vietą, dažniausiai atsakyta, kad dėl asmeninės laisvės ir savęs realizavimo (59 proc.).  (Šaltinis: Delfi.lt)

Nerijus Pačėsa: Verslumas įgimta ar įgyta?  

Efektyvi žodinė ir rašytinė komunikacija

Informacijos paieška ir analizė

Šiandieniniame informacinių technologijų pasaulyje, kur viešosios informacijos kūrėjais gali tapti kiekvienas iš mūsų, yra itin svarbu mokėti analizuoti bei kritiškai vertinti informaciją bei mokėti ją tikslingai panaudoti.

Paskutiniai žymaus prancūzų kompozitoriaus, Oskaro laureato, Maurice Jarre žodžiai skambėjo taip: „"Galima sakyti, kad mano gyvenimas buvo vienas ilgas muzikos kūrinys. Muzika buvo mano gyvenimas, muzika man suteikė gyvybę ir muzika bus tai, per ką mane atsimins ilgai po to, kai aš paliksiu šį pasaulį. Kai aš mirsiu, mano galvoje skambės paskutinis valsas, kurį girdėsiu tik aš.“ Ši skambi kompozitoriaus frazė iš karto po jo mirties apskriejo visą pasaulį, ją skelbė žinomi žiniasklaidos kanalai - nepaisant to, kad ji buvo... netikra. Šią frazę kaip socialinį eksperimentą 2009 metais sukūrė ir internete paviešino Dublino universiteto studentas Shane Fitzgerald. Jis norėjo patikrinti, kaip globaliame, nuo interneto priklausomame pasaulyje, žiniasklaidai pavyksta išlaikyti informacijos patikimumą ir kaip greitai informacija sklinda. Net ir praėjus mėnesiui niekas nepastebėjo apgavystės, todėl pats Fitzgerald informavo keletą stambių žiniasklaidos kompanijų apie šią klaidą - ji buvo ištaisyta. Shane Fitzgerald sakė: „ Aš 100 proc. įsitikinęs, kad jeigu aš nebūčiau ėmęsis iniciatyvos ištaisyti šią situaciją, mano sukurta citata būtų išlikusi istorijoje kaip tikri Maurice Jarre ištarti žodžiai.“ (Šaltinis: http://www.nbcnews.com )

 

 

Žingeidumas ir kūrybiškumas

Kūrybiškumas neatsiejamas nuo žingeidumo. Kūrybiški žmonės atviri naujoms idėjoms, jie - aplinkos „tyrinėtojai“, gebantys pastebėti galimybes iškylančiose problemose, o ne problemas atsirandančiose galimybėse. Kūrybiškumas gali pasireikšti įvairiose srityse - būti kūrybišku - nebūtinai rašyti eiles ar tapyti paveikslus. Gali būti kūrybiškas verslininkas, kūrybiškas virėjas, mokytojas, fizikas ar finansininkas etc. Kiekvienas turime savo sritį, kurioje atsiskleidžia mūsų kūrybiškumas - tiesiog turime ją atrasti.

 

Trumpas testas, atskleidžiantis, ar Tu labiau linkęs (-usi) į loginį, ar į kūrybinį mąstymą:

Teisingas atsakymas į puslapio pradžioje pateiktą klausimą - variantas B. - tai yra 5 MB talpos kompiuterio kietasis diskas, kuris svėrė daugiau nei toną.

TOBULĖJIMAS- TIKĖJIMAS SAVIMI - IŠSILAVINIMAS - GEBĖJIMAI - PASTANGOS - PATIRTIS - INICIATYVUMAS - POZITYVUMAS-IDĖJOS-ATKAKLUMAS-ASMENYBĖ-SĖKMĖ-SIEKIAI

© 2015 JAUNIMO DARBO CENTRAI UTENOS APSKRITYJE

  • w-facebook
bottom of page